text.skipToContent text.skipToNavigation

 Patlasa da Gidebilen (Run Flat - RFT) Lastikler

İlk olarak 80’li yılların ortalarında üretimine başlanan patlasa da gidebilen lastikler (Run Flat Tyre– RFT) her geçen gün daha popüler hale gelmektedir. RFT lastiklerin otomobil üreticileri tarafından yeni üretilen araçlarda standart haline getirilmeye başlanması ile birlikte tüketiciler, RFT lastiklerin avantajları ve sürüş deneyimine olan etkileri konusunda daha fazla bilgiye ihtiyaç duymaktadırlar. 

Patlasa da Gidebilen Lastik Nedir?

Patlasa da yol alabilen lastikler, patladıktan sonra lastik değişimini yaptırabileceğiniz güvenli bir noktaya ulaşana kadar yola devam edebildiğiniz lastiklerdir. Her ne kadar patladıktan sonra sürüşe devam etmeye imkan sağlasa da RFT lastikler, sınırsız bir süre yola devam etmeye imkan sağlamamaktadır.

 

Patlasa da yola devam edebilen lastiklerde maksimum hangi hızla ve ne kadarlık bir mesafeye kadar yol alabileceğinizi, üretici firmanızın belirttiği özellikleri kontrol ederek veya üretici firmanızın müşteri destek hattı ile iletişime geçerek öğrenebilirsiniz. Bridgestone RFT lastikler, basıncını kısmen veya tümüyle kaybetmesi halinde dahi, 80 km hızla en az 80 km boyunca yola devam etmenizi sağlar.

Run Flat - RFT Lastik Nasıl Çalışır?

 

Temelde iki türlü patlasa da yol alabilen lastik sistemi bulunmaktadır: Kendini taşıyan sistem ve destek kuşağı sistemi. Kendini taşıyan RFT lastik sisteminde, lastiklerde güçlendirilmiş yapıda yanaklar bulunur ve bu yanaklar herhangi bir basınç kaybı durumunda sürüş esnasında aracı desteklemeye devam eder. Bu yapı sayesinde araç, basınç kaybının ardından, üreticinin belirttiği hız ve mesafe limitleri içinde yol almaya devam eder.

 

Destek kuşaklı RFT lastik sisteminde ise, lastiğin yapısında kullanılan sert kauçuktan veya farklı bir maddeden yapılmış bir kuşak bulunur ve bu yapı aracın ağrılığını desteklemeye yarar.

 

 Bu teknolojiye sahip bütün lastikler, yapısında kullanılan sisteme bakmaksızın, sadece Lastik Basınç Kontrol Sistemi (TPMS - Tire Pressure Monitoring System) bulunan araçlarda kullanılabilirler. Bu kontrol sistemi, lastiklerinizde basınç kaybı yaşanması durumunda anlık olarak size bir uyarı verir. TPMS’nin olmaması durumunda, basınç kaybı bılunan bir lastik ile yola devam ettiğinizi bilemeyebilirsiniz.

Run Flat - RFT Lastiklerin Faydaları

Patlasa da yol alabilen lastiklerin en büyük faydalarından birisi, herhangi bir basınç kaybı veya patlak durumunda anında lastik değişimine ihtiyaç duyulmamasıdır. Bu sayede yolda kalma ihtimali azaltılarak tehlikeli ya da rahatsız edici koşullarda lastik değişim işleminin önüne geçilmiş olunur.  

RFT lastikler, konvansiyonel lastiklere göre herhangi bir delinme durumunda daha dengeli bir performansa sahiptirler. Lastik içerisindeki havanın tamamen boşalması halinde dahi aracınızı destekleyecek bir yapıda tasarlandıklarından, patlasa da gidilen lastikler, konvansiyonel lastiklere kıyasla aracınızı daha iyi kontrol edebilmenizi sağlar.

 

Bir araçta veya sürüş deneyiminde tüketiciler tarafından aranan en önemli özelliklerden birisi güvenlik konusudur. Güvenlik, tüketiciler için lastik seçimi sürecinde önemli bir kriter olarak kabul edilmeye devam ettiği sürece RFT lastikleri popülerliğini korumaya devam edecektir. TPMS gibi birbirine bağlı teknolojiler ile birlikte, patlasa da yola devam edebilen lastikler, yeni üretilen araçlar için de bir standart haline gelmektedir.

 

RFT Lastik Önerisi: Bridgestone Potenza S001 RFT

Ferrari, Aston Martin, Lexus gibi seçkin spor otomobil üreticileri tarafından seçilen üstün oto lastik Potenza S001, RFT teknolojisine sahip en yüksek performanslı oto lastiklerinden biridir. Yeni Optimum Block Rigity teknolojisi ile yüksek hızdaki performans yeteneklerini konfor ile birleştirir.

 

Yüksek Kavrama Yeteneğine Sahip Omuz Blokları

 

Sert “yüksek kavrama” özelliğine sahip omuz blokları lastik köşelerinde olağanüstü bir şekilde yolu kavrama kabiliyeti sağlar. Ayrıca uzunlamasına yer alan çentik yapısı ile ihtiyacınız olan yüksek frenleme kuvvetini oluşturur.

 

Çevresel Düz Şerit

 

Çevresel düz şerit ile Bridgestone Potenza S001 beklentilerinizi çok üzerinde bir direksiyon tepkisi almanızı sağlar ve iletmiş olduğu bu hassasiyet sayesinde ile heyecan verici sportif sürüş deneyiminin önünü açar. Ayrıca şeritte yer alan küçük çentikler ile yüksek hızlarda bile mükemmel bir denge deneyimi yaşatır.

 

Sahip olduğu topuk teknolojisi sayesinde virajlarda yol tutuşunuz ve konforunuz optimize edilmiştir. Bu sayede frenleme ve yol tutuşu performansını bir arada hissedebilirsiniz.

 

 

Yüksek Açılı Lastik Olukları

 

Frenleme sırasında blok deformasyonunuzu en aza indirmek için tasarlanmış oluk açıları ile hızlı su çıkışı sağlar. Yüksek açılı ve geniş olukları sayesinde ana oluklardan daha çok suyun boşalmasını sağlar ve suda kızaklanma riskinizi en aza indirir.

 

 

Ultra-Yüksek Verimlilik

 

Oto lastik desen ve yüzeyinden kaynaklanan gürültüyü önlemek için tasarlanmış oluk ve blok tasarımına sahip Bridgestone Potenza S001, hafif karkas yapısı sayesinde daha düşük yuvarlanma direnci oluşturarak aracınızın yakıt tüketimini de azaltır.

 

 

Lastik.com.tr Olarak Hizmetimiz

Bir BriSA girişimi olan Lastik.com.tr’de aracınızın için en uygun RFT (Patlasa da Gidebilen Lastik) oto lastiği ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Yaz Lastiği ve 4 Mevsim Lastik seçiminizde sizlere yardımcı olacak, uzmanlarımız tarafından hazırlanmış Yaz Lastiği ve 4 Mevsim Lastik Karşılaştırması blog yazımızı incelerseniz, oto lastik seçiminde aracınız için en iyi seçimi yapabilirsiniz.

Satın aldığınız lastiklerin değişimini, size uygun zaman ve lokasyonu belirterek Türkiye genelindeki 350'den fazla BriSA bayisi aracılığıyla yaptırabilirsiniz.

 

Mobil Araç İle Ücretsiz Yerinde Montaj Hizmeti

Lastik.com.tr üzerinden alacağınız Lassa ve Bridgestone markalı lastikler Brisa güvencesi ile ayağınıza kadar gelir, profesyonel mobil destek ekibimiz tarafından kapınızda değiştirilir.

 

Yerinde Montaj Süreci Nasıl İlerler?

·       Siparişiniz bize ulaşır.

·       En geç 3 iş günü içerisinde lastiğiniz tedarik edilir.

·       Müşteri destek ekibimiz ile mobil montaj randevunuz organize edilir.

·        Mobil hizmet ekibimiz ile aracınızın lastik değişimi gerçekleştirilir. 

 

Hizmet Koşulları

·       Türkiye geneli alımlarda geçerlidir.

·       Bulunduğunuz şehirde mobil servis sağlayabilen noktamız var ve mobil montaj hizmeti sağlayabilecek durumda ise bu hizmetten faydalanabilirsiniz.

·       Mobil montaj servisinin uygun olmaması halinde bayide ücretsiz montaj hizmetinden faydalanabilirsiniz.

·       Brisa Bridgestone Sabancı Lastik Sanayi ve Ticaret A.Ş. kampanya süresini belirleme hakkına sahiptir.

·       Kampanya Lassa ve Bridgestone markalı lastiklerde 2 adet ve üzeri alımlar için geçerlidir.

·       Mobil montaj hizmeti ve bu hizmeti sağlayabilen noktalarımız hakkında detaylı bilgi veya destek almak için 0850 210 12 56 numaralı çağrı merkezimize ulaşabilirsiniz.

Referans

https://www.bridgestone.com.tr/patlak-yol-alabilen-lastikler-nasil-calisir

https://www.lastik.com.tr/Lastik-Karsilastirma

 

https://lastik.com.tr/Kapida-Montaj-Turkiye-Geneli