text.skipToContent text.skipToNavigation

Yaz Lastikleri ve Dört Mevsim Lastikleri Karşılaştırması

Dört mevsim ve yaz lastiği kıyası yapılırken, iki lastik türü arasındaki farklılıkların doğru anlaşılması kritiktir. Aracın türü, sürüş koşulları ve kullanıcı tercihleri gibi değişkenlere göre değerlendirme yapıldığında biri diğerine göre daha doğru bir tercih olabilir. Dört mevsim ve yaz lastikleri arasındaki farkların doğru anlaşılması, lastik seçimi sürecinde en uygun seçimi yapabilmek açısından önemlidir.

Dört Mevsim Lastikleri

Dört mevsim lastikleri, bir taraftan ıslak ve kuru zeminde kabul edilebilir bir performans gösterirken, diğer taraftan da kar koşullarında belli bir seviyeye kadar çekiş kabiliyeti sağlar.

Dört mevsim lastikleri, ortalama sürücü tercihleri göz önüne alınarak tasarlanmış olup orta seviyede diş derinliğine sahiptir ve genelde kış lastiklerine göre daha uzun diş ömrü sağlayacak şekilde üretilen kauçuk bileşeninden oluşmaktadır.

 

Dört mevsim lastikleri; ekonomi sınıfı araçları, hafif ticari araçlar, sedanlar, kamyonet türü araçlar gibi çok çeşitli araç türleri için, çeşitli tip/model, boyut ve yük kapasitesi değerinde sunulmaktadır.

 Lastik

Dört mevsim lastikler, sıcak hava koşullarında iyi performans gösterirken yaz lastiklerine göre yol tutuşu performansı, direksiyon, fren ve viraj alma yetenekleri daha geridedir. Hafif kış koşullarında iyi bir performans alabilmek ve diş ömrünü uzatabilmek için bu özelliklerden biraz fedakarlık edilmesi gereklidir.

Dört mevsim lastikler, kış koşullarında çekiş gücü sağlar ancak ağır kış koşulları için en uygun lastikler değildir. Ağır kış koşullarında araç kullanan sürücülerin, kış döneminde kar lastiklerini tercih etmeleri daha uygun olacaktır.

 

Dört mevsim lastikler hem yaz hem de kış koşullarına uygun bir karışım sunduklarından genellikle daha ılıman iklimlerde ve makul sürüş koşullarında araç kullanan sürücüler için doğru bir seçenek olmaktadır.

4 Mevsim Lastik Önerisi: Bridgestone Weather Control A005

 

 Bridgestone Weather Control A005, Tüketicilerin Beklentilerine Göre Geliştirildi.

 

Bridgestone Weather Control A005, kullanıcıların ihtiyacını anlamak ve lastik teknolojilerini bu ihtiyaçlara uyarlamak için dünya çapında yapılan tüketici araştırmaları sonuçlarına göre geliştirildi.

Mevsim şartları nasıl olursa olsun sonuna kadar gitmenizi sağlamak için tasarlanan, devrim niteliğindeki Bridgestone Weather Control A005 hem günlük kullanımdaki zorluklarla başa çıkmanız için gereken rahatlığı sunar, hem de her mevsim lastik değiştirme masrafını ortadan kaldırır.

 

 Bridgestone Weather Control A005’in üstün direksiyon hakimiyet hissi sayesinde mevsim koşullarını dert etmeden şehrin dolambaçlı yollarında, otoyolda emniyetli sürüşün keyfini çıkarırsınız.

Özellikler

Lastik Islak Zemin Yol Tutuşunda Sınıfının En İyisi

Islak yol tutuşu için A etiket değerine sahiptir.

Lastik Etkili Kar Performansı

3PMSF sertifikasına sahiptir.

LastikUzun Ömürlü

Bridgestone yaz lastikleriyle aynı kullanım ömrüne sahiptir.

Islak Zeminde Üstün Performans: Test Edildi, Onaylandı!*

Bridgestone Weather Control A005, ıslak zeminde rakiplerine kıyasla 3 metre daha kısa fren mesafesine sahiptir

Islak Zemin Fren Mesafesi

“Düşük değer daha iyi performansı ifade eder.”

Lastik

 

 

Etkili Kar Performansı

Bridgestone Weather Control A005, karlı zeminde rakiplerine kıyasla 2 metre daha kısa fren mesafesine sahiptir.

Karlı Zemin Fren Mesafesi

“Düşük değer daha iyi performansı ifade eder.”

Lastik

* 713126975 numaralı Annex raporundan alınmıştır. Aynı segmentteki ana rakip ürünlerin performansları karşılaştırılmıştır: Testler Bridgestone’un talebi üzerine Mart-Nisan 2018’de Bridgestone test alanında (EUGP İtalya’da, karlı zemin testleri SPG İsveç’te), 205/55 R16 lastik boyutunda TÜV SÜD tarafından yapılmıştır. Test aracı: VW Golf 1.6 TDI.

Teknik Özellikler

Lastik

·       Islak zeminde fren mesafesini kısaltan, karda yol tutuşunu artıran yüksek yoğunluklu omuz blokları

·       Kış koşullarında direksiyona mükemmel cevap veren  V şekilli desen

·       Yenilikçi Z şekilli kanalcıklar (desen yanal sertliğinde artış)

·       Hızlı su tahliyesi ve ıslak zeminde gelişmiş yol tutuş sağlayan yüksek hacimli kanallar

·       Yakıt verimliliğini mükemmelleştiren gelişmiş Nano Pro-Tech karışımı

·       Daha uzun ömürlü kullanım için geliştirilmiş karkas yapısı

·       Düzensiz aşınmayı önleyen düzgün yüzey basıncı dağılımı

Yaz Lastikleri

Yaz lastikleri hız ve çeviklik performansı sunacak şekilde üretilmiş olup yüksek performans araçları için ideal bir tercihtir. Tepki hızları daha yüksek olan bu lastiklerin, hassas sürüş imkanı sunan sırt desenleri ve kullanılan kauçuk bileşimleri sayesinde viraj alma ve fren performansları daha yüksektir. Bu lastiklerin sırt desenlerindeki oluk sayısı daha az olup, kauçuğun yol ile daha fazla teması daha fazladır ve en yüksek seviyede yol tutuşu sağlayacak şekilde dizayn edilmiştir. Yaz lastiklerinin kauçuk bileşimleri; esneklik, çekiş ve yol tutuşu performansını sağlamak üzere tasarlanmıştır. Bu lastiklerin diş derinlikleri ise, sınırları zorlandığında dengeyi sağlayabilmek adına fazla derin değildir.

Lastik

Genişlik, kesit yüksekliğinin kesit genişliğine oranı, jant çapı gibi lastiğin ebat özellikleri, hızlanma kabiliyeti gibi tasarımsal özellikleri sayesinde yaz lastikleri, ıslak ve kuru zeminde, yüksek performans spor araçlar için daha uygundur ve aracın daha iyi performans göstermesine olanak sağlar. Su tahliyesini kolaylaştıran ve kaymayı engelleyen özel yapıdaki sırt desenleri sayesinde yaz lastikleri, ıslak zemin sürüşü şartlarında daha iyi performans gösterirler.

 

Kış koşulları göz önüne alındığında ise dört mevsim lastikleri, yaz ve kış lastiklerinin performans kabiliyetlerinin bir karışımı şeklinde dizayn edildiğinden, yaz lastiklerine göre daha uygundur ancak biz ağır kış koşullarında en iyi çekiş performansını elde etmek için kış lastiklerinin kullanılmasını öneririz.

Yaz Lastiği Önerisi: Bridgestone Turanza T005

 

 Bridgestone Turanza T005, Kullanıcıların Beklentilerine Göre Geliştirildi.

Bridgestone Turanza T005 dünya çapında yapılan tüketici araştırmaları sonuçlarına göre geliştirildi. Bu araştırmalar sonucunda, kullanıcıların yolculukları ve yolculuklarda karşılaştıkları çeşitli durumlar, zorluklar incelendi.

 

Bridgestone Turanza T005 zorlu koşullarda, özellikle yağmurlu günlerde, her şartta sonuna kadar gidebilmeniz için geliştirildi. Kontrolün her zaman elinin altında olmasını seven bir premium lastik kullanıcısıysanız Bridgestone Turanza T005’le maksimum performans ve kontrole sahip olacaksınız. Böylece, siz ve sevdikleriniz yollar nasıl olursa olsun yolculuğun tadını çıkarabileceksiniz.

 

Özellikler

 

LastikIslak zeminde sınıfının en iyisi!

 Bridgestone Turanza T005, ıslak zemin fren mesafesi ve yol tutuş testlerinde en yüksek puanı alan premium lastiktir. Islak zeminde en yüksek performansı sergiler.*

LastikEtiket değerleriyle de üstün!

 Bridgestone Turanza T005, ıslak zeminde yol tutuşu için A, yuvarlanma direnci için B etiket değerlerine sahiptir.

LastikUzun ömürlü lastik istiyorsanız doğru yerdesiniz.

 Bridgestone Turanza T005, önceki serilere göre daha uzun süre kullanım olanağı sağlar.

* Bağımsız lastik testi ve sertifikalandırma kuruluşu TÜV SÜD tarafından ıslak zemin fren ve viraj performansı en yüksek dereceye layık görülmüştür. Referans: Aynı segmentteki dört ana rakip ürünün performansları karşılaştırılmıştır. Testler Bridgestone’un talebi üzerine Haziran 2018’de ATP Papenburg’da 205/55 R16 91V lastik boyutunda TÜV SÜD tarafından yapılmıştır. Lastikler TÜV SÜD tarafından Avrupa pazarından satın alınmıştır. Test aracı: VW Golf7. Rapor No: 713126981

 

** Bridgestone’un yaptığı testlerde, önceki ürün Turanza T001 EVO’ya kıyasla kullanım ömründe %11 gelişme kaydedilmiştir.

Tüv Test Sonuçları  Brıdgestone Turanza T005’in Islak Zemindeki Üstünlüğünü Kanıtlıyor.

 Bridgestone Turanza T005 rakip ürünlere karşı 2,3 metre daha kısa fren mesafesine sahiptir.

Islak Zemin Fren Mesafesi (m)

"Düşük değer daha iyi performansı ifade eder."***

Lastik

60 km/h hızla gerçekleştirilen ıslak viraj alma testinde rakipler ortalama 45.7 metre yarıçapında bir yörüngeyi takip ederken Turanza T005 42 metre yarıçapında bir yörüngede kalabilmektedir.

***Islak fren mesafeleri 80 km/s’den 20 km/s’e düşülerek hesaplanır.

 

TEKNİK ÖZELLİKLER

 

Lastik

·       Düzgün basınç dağılımı sağlayan birbirine bağlantılı bloklar

·       Desen merkez bölümünde optimum boşluk oranı

·       Çok sayıda kılcal kanalcıklar

·       Omuz bölgesinde yer alan yüksek hacimli oluklar

·       Yivli kenarlı kanalcıklar

·       Optimize edilmiş karkas yapısı

·    Yeni karışım teknolojisi ve Nano Pro-tech™ yüksek oranda silika içeren karışım

 

Doğru Lastiği Seçmek

Dört mevsim lastikler ve yaz lastikleri arasında seçim yaparken göz önünde bulundurmanız gereken en önemli kriterler; sürüş şartlarınız, sürücü alışkanlıklarınız, performans ihtiyaçlarınız ve yaşadığınız bölgedeki iklim koşullarıdır. Aracınızda kullandığınız bütün lastiklerin aynı türden (kış, yaz, dört mevsim) olması en doğru seçenektir ve lastiklerinizin üretici firmanın tavsiye ettiği ebat, devir değeri, yük kapasitesi ve diğer özelliklere uygun olması gerekmektedir.

Lastik Almanın En Kolay Yolu

Bir BriSA girişimi olan lastik.com.tr’ de aracınızın lastik ihtiyacına uygun Bridgestone, Lassa ve Dayton markalı Yaz Lastiği, 4 Mevsim Lastik ve Kış Lastiği bulabilirsiniz.

 

Satın aldığınız lastiklerin değişimini, size uygun zaman ve lokasyonu belirterek Türkiye genelindeki 350'den fazla BriSA bayisi aracılığıyla yaptırabilirsiniz.

Mobil Araç İle Ücretsiz Yerinde Montaj Hizmeti

 

Lastik.com.tr üzerinden alacağınız Lassa ve Bridgestone markalı lastikler Brisa güvencesi ile ayağınıza kadar gelir, profesyonel mobil destek ekibimiz tarafından kapınızda değiştirilir.

Yerinde Montaj Süreci Nasıl İlerler?

-          Siparişiniz bize ulaşır.

-          En geç 3 iş günü içerisinde lastiğiniz tedarik edilir

-          Müşteri destek ekibimiz ile mobil montaj randevunuz organize edilir.

-          Mobil hizmet ekibimiz ile aracınızın lastik değişimi gerçekleştirilir. 

 

 

Hizmet Koşulları

 

-          Türkiye geneli alımlarda geçerlidir.

-          Bulunduğunuz şehirde mobil servis sağlayabilen noktamız var ve mobil montaj hizmeti sağlayabilecek durumda ise bu hizmetten faydalanabilirsiniz.

-          Mobil montaj servisinin uygun olmaması halinde bayide ücretsiz montaj hizmetinden faydalanabilirsiniz.

-          Brisa Bridgestone Sabancı Lastik Sanayi ve Ticaret A.Ş. kampanya süresini belirleme hakkına sahiptir.

-          Kampanya Lassa ve Bridgestone markalı lastiklerde 2 adet ve üzeri alımlar için geçerlidir.

-          Mobil montaj hizmeti ve bu hizmeti sağlayabilen noktalarımız hakkında detaylı bilgi veya destek almak için 0850 210 12 56 numaralı çağrı merkezimize ulaşabilirsiniz.

 

 

Referanslar

 

https://www.bridgestone.com.tr/yaz-lastikleri-ve-dort-mevsim-lastikleri-karsilastirmasi