text.skipToContent text.skipToNavigation
Fiyat
4620 TL
27513 TL
Marka
Diğer

4X4 Arazi Lastikleri

165 ürün bulundu
div
ÜCRETSİZ KARGO
ÜCRETSİZ MONTAJ
ÜCRETSİZ KARGO & MONTAJ
4x4
E
D
71dB
1 adet
5.368,00 TL
1 adet
6.057,00 TL
1 adet
4.933,00 TL
1 adet
5.241,00 TL
1 adet
7.395,00 TL
1 adet
10.120,00 TL
1 adet
9.130,00 TL
1 adet
8.010,00 TL
1 adet
7.532,00 TL
1 adet
6.101,00 TL
1 adet
4.823,00 TL
1 adet
5.771,00 TL
1 adet
5.582,00 TL
1 adet
9.220,00 TL
1 adet
7.194,00 TL
1 adet
7.547,00 TL
1 adet
6.998,00 TL
1 adet
6.057,00 TL
1 adet
7.064,00 TL
1 adet
5.993,00 TL

4X4 Araç Lastikleri

 

4X4 araç lastikleri genellikle SUV lastikleri olarak biliniyor. Dört tekerden çekişli araç kullananların ihtiyacı olan arazi lastikleri hakkında bilgi edinmek ve fiyatları incelemek üzere bu sayfada ilerleyebilirsiniz. 4X4 arazi lastikleri modellerini inceleyebilir, markaya, fiyata ve özelliğe göre filtreleme yapabilirsiniz.

 

4X4 Lastik Çeşitleri

 

4X4 lastikler, kış lastiği, yaz lastiği ve dört mevsim lastiği şeklinde hava ve yol koşullarına göre kategorize edilir. 4X4 SUV için kış lastiği bakarken hangisinin kış lastiği olduğunu nasıl anlayacağınızı merak ediyor olabilirsiniz. Lastik üzerinde asimetrik bir üçgen formu içinde kar kristali görseli olması ile ayrılacaktır. Kış Lastiği ile ilgili RMA (Rubber Manufacturers Association) ve ASTM şartlarını sağlayan lastikler bu işareti taşırlar. Özetle, söz konusu sembolü taşıyan lastikler kış lastiğidir ve 4X4 aracınıza kış lastiği arayışında bu amblemi görmeye dikkat etmelisiniz. Diğer yandan aracınızın nasıl bir 4X4 olduğunu anlayarak ve aracı hangi koşullarda kullanacağınızı bilerek 4x4 lastik seçmelisiniz.

 

Genel olarak A/T lastik, M/T lastik ve Off Road lastik gibi isimlerle çeşitleniyor olsalar da temelde üç farklı tipte 4X4 lastik seçeneği vardır:

 

  1. 4X4 Arazi Lastikleri: Engebeli ve bozuk yollar içindir. Sürekli böyle koşullarda seyahat edecekseniz bu tür lastikleri tercih etmelisiniz. Ancak şehir içinde bu lastikler, verimsiz kullanıma neden olur. 
  2. 4X4 Yol Lastikleri: Dört tekerden çekişli bir aracınız olmasına rağmen onu daha çok şehir içinde kullanıyorsanız bu lastikler size göredir. 
  3. 4X4 Karma Lastikler: Hafta sonu şehir dışında ama hafta içi şehir içi trafiğinde seyahat edenler için uygundur. 

 

4x4 lastik ebatları da lastik seçiminde dikkate alınması gerekenler arasında. 4X4 lastik ölçüleri; genişlik, yükseklik, çap, yük endeksi ve hız endeksi olmak üzere beş ölçü ile belirlenir. Aracınızın üretici kataloğunda söz konusu ölçüler verilmiş olmalıdır. Buradaki ölçüleri dikkate alarak online olarak kolayca 4X4 araca uygun lastik ölçülerini sunan lastikleri bulabilirsiniz. 

 

4X4 Lastik Modelleri ve Fiyatları

 

4X4 lastik modelleri ve fiyatları özelinde araştırma yapanlar için bu iki konuda bazı ipuçları vermek mümkün. Dört çarpı dört lastik modelleri, yol tutuşunu arazide ve asfaltta karşılayacak şekilde kategorize edilebiliyor. Bazı 4X4 lastik modelleri tamamen arazide kullanımı güvenli kılıp asfaltta yavaş ilerlerken bazıları da arazide aşırı engebeli koşullarda zorlanırken asfalt için daha uygun olabilir. 4X4 lastik modellerini bu açıdan Off Road lastik çeşitleri ve asfalt için ki daha çok da SUV lastik modelleri gibi genellemek yanlış olmaz. Ancak detaylı bir kategorizasyon yapıldığında çok daha farklı özellikler söz konusudur. Peki, SUV lastik fiyatları ve arazi lastiği fiyatları nasıl?

 

SUV lastiklerinin fiyatları, oto lastik markasına ve lastiğin özelliklerine göre farklılık gösterir. Benzer şekilde arazi aracı lastiklerinin fiyatları da marka özelinde ve lastiğin özellikleri detayında değişiklik gösterebilir. Elbette ithal lastiklerin vergi ile fiyatlarının bir parça daha yükseldiği de göz önüne alınabilir. En iyi fiyata 4X4 lastik almak üzere 4x4 lastik fiyatlarını Lastik.com.tr üzerinden filtreleyebilirsiniz. 

 

4X4 Lastik Özellikleri

 

Önce 4X2 ve 4x4 kavramlarını biraz açalım. 4X2 araçlar, iki tekerin dönmesi ile harekete geçerken yani çekiş, iki tekerden sağlanırken 4X4 araçlar, 4 tekerden de çekiş sağlar. Olumsuz yol koşullarında, kalkışta, virajlarda ve ağır yük altında iyi performans sergilerler. Ancak 4X4 araçlar genellikle 4X2 araçlara göre daha fazla yakıt tüketimi yaparlar. Dolayısıyla 4X4 lastik modelleri de bu özelliğe göre geliştirilmiş ürünlerdir. Offroad lastiği ekseninde bazı farklılıklar olabilse de genel olarak arazi lastikleri, çekiş kuvveti yüksek araçlar için ve arazide kolayca deforme olmayan yapıda üretilirler. 

 

Pek çok araç sahibi, en iyi 4X4 lastik markası hangisi gibi sorulara yanıt arıyor. Aslında burada doğru kelime “yol tutuşu en iyi lastik” şeklinde olmalı. 4X4 araç lastiği seçerken öncelikle aracınızın üreticisinin verdiği bilgileri gözden geçirmek önemli. Daha sonra mevsime göre tercih yapmak, aracı nerede nasıl kullanacağını bilmek de gerek. Ama arazide kullanmak üzere aldığınız araç için ve yerden yüksek karoserli bir araç için yol tutuşu iyi lastik seçmek de önemli. 4X4 lastiklerin yol tutuşları, genel olarak binek lastiklerden ve hafif ticari araç lastiklerinden iyidir. Bu, 4X4 lastik özelliklerinin öne çıkanıdır. Diğer yandan ıslak zeminde de ilerleyecek şekilde suyu tahliye edecek yiv desen ve derinliğine sahip olurlar. Yanak genişlikleri de daha fazladır. Hepsi için aynı şekilde olmamakla birlikte yük endeksleri de daha güçlüdür. 

 

En Kaliteli Arazi Lastik Markaları Lastik.com.tr’de!

 

En kaliteli arazi lastik markaları için Lastik.com.tr üzerinden araştırma yapabilirsiniz. Lassa 4X4 lastik çeşitleri, Bridgestone 4X4 lastik çeşitleri gibi farklı markaların ürünlerini inceleyebilirsiniz. Fiyata, ürün özelliğine göre filtreleme yaparak sistem üzerinden aradığınızı kolayca bulabilirsiniz. Kullanıcı yorumlarını inceleyerek, verilen teknik bilgileri değerlendirerek ihtiyaca uygun arazi lastiği seçimini yapmak konusunda da pratik bir biçimde destek alabilirsiniz.