text.skipToContent text.skipToNavigation
Sıkça Sorulan Sorular
Aracıma uygun lastiği nasıl seçerim?
Lastik.com.tr üzerinden lastik seçmenin bir çok kolay yolu var. Öncelikle lastik ebatınızı biliyor musunuz? Eğer bilmiyorsanız lastiğinizin yan yüzeyinde kabartma olarak belirtilen ebat bilgilerinden faydalanabilirsiniz. ( Aracınızın kapı içi etiketinde de aynı bilgileri bulabilirsiniz) Lastiğinizin ebatını biliyorsanız veya lastiğinizin yanağındaki kabartmalardan yukarıdaki bilgileri edindi iseniz anasayfadaki lastik bulma sihirbazından Ebata Göre arama seçeneğini kullanarak aradığınız lastiği bulabilirsiniz. Eğer lastiğinizin ebatını bilmiyorsanız yine anasayfa lastik bulma sihirbazından Araca Göre arama seçeneğini kullanarak lastiğinizi bulabilirsiniz. İsterseniz anasayfadaki ARAMA kutucuğunu kullanarak da aradığınız lastiği bulabilirsiniz.
Lastiğin kullanım ömrü nedir?
Lastikler, özellikleri zamanla değişen farklı tipteki malzemelerden ve kauçuk bazlı bileşiklerden imal edilir. Lastiklerde görülen bu değişimler, iklim, saklama koşulları (sıcaklık, nem, konum vb.), kullanım koşulları (yük, hız, lastik basıncı, yol koşulları vb.) gibi pek çok faktöre bağlıdır. Eskimeye neden olan bu faktörler oldukça çeşitli olduğundan, bir lastiğin kullanım ömrünü tam olarak tespit etmek mümkün değildir. Bu nedenle lastiklerin kullanılmaya devam edilip edilemeyeceğine karar vermek üzere kullanıcı tarafından yapılan düzenli kontrollere ek olarak lastiklerin bir uzman tarafından da belirli aralıklarla kontrol edilmesi gerekir. Saklama ve/veya kullanımdan ya da kontroller esnasında ortaya çıkan diğer faktörlere bağlı olarak lastik ne kadar eskiyse lastiğin değiştirilmesinin gerekli olma ihtimali o kadar artar. Lastiğin üretim tarihi lastiğin yanağında DOT ile başlayan kodun son hanelerinden anlaşılabilir. Örneğin, '2309' ile biten kod, lastiğin 2009 yılının 23. haftasında imal edildiğini gösterir.
Lastik türleri nelerdir?
Kış Lastiği Kış lastiği kullanımı hafif ticari araçlarda yasal olarak zorunludur, binek araçlarda yasal zorunluluk olmakla birlikte trafik denetimleri ile uygulamada kullanımı teşvik edilmektedir. Kış lastikleri gerek kullanılan kauçuk malzemesinin karışım özellikleri gerekse lastik yüzey deseni ile kış şartlarında kullanıma uygun olarak tasarlanmıştır. Kullanılan kauçuk malzemesinin özellikleri dolayısıyla hava sıcaklığının 7C'nin altına düştüğü durumlarda, yaz lastikleri sertleşir ve yol tutuşu azalırken kış lastiklerinin yol tutuşu ve frenleme performansı artar. Bu yüzden hava sıcaklığının 7C'nin altına düştüğü durumlarda, kar olmasa dahi kış lastikleri tercih edilmelidir. Kış lastiklerinin özelliklerinden bazıları şunlardır: M+S Etiketi: M/S ya da MS olarak da kullanılabilen M+S etiketi, 'çamur ve kar' anlamına gelen 'mud and snow' teriminin kısaltmasıdır. Lastiğin kar ve çamurlu koşullar için tasarladığını ifade eder. Kar Tanesi Sembolü: Kar tanesi sembolü lastiğin yasal kış lastiği tanımına uygun olduğunu ifade eder. Yaz Lastiği: Yaz lastikleri gerek kullanılan kauçuk malzemesinin karışım özellikleri gerekse lastik yüzey deseni ile yaz şartlarında kullanıma uygun olarak tasarlanmıştır. Kullanılan kauçuk malzemesinin özellikleri dolayısıyla yüksek sıcaklıklarda dahi çok fazla yumuşamaz, böylelikle yüksek hızlarda aşınma ve eskimesi yavaşlatılmış olur. Dört Mevsim Lastiği: Dört mevsim lastikleri gerek kullanılan kauçuk malzemesinin karışım özellikleri gerekse lastik yüzey deseni ile hava sıcaklığın 7C'nin altına düşmediği ve kar yağışı yaşanmayan bölgelerde, dört mevsim kullanıma uygun olarak tasarlanmıştır. Dört mevsim lastikler, kullanılan malzeme ve desen açısından hem kış lastiği hem de yaz lastiği özelliklerinden bir kısmını barındırmaktadır.
Lastik hakkında teknik bilgiye ihtiyacım var
Lastik hakkında teknik bilgiye ihtiyacım var Lastiğin yanağında bulunan bilgiler nelerdir? Taban genişliği : Milimetre cinsinden ölçülen iki yanak arasındaki mesafedir. (Örnek 185/65R15 88H Kesit Oranı : Bu, lastiğin kesitinin genişliğine oranını ifade eden yüzdelik bir sayıdır. (Örnek 185/65R15 88H Jant Çapı: Tekerleğin inç cinsinden çapı (yüksekliğidir). (Örnek 185/65R15 88H Hız Endeksi Hız endeksi, doğru şişirilen ve yük altında kullanılan bir lastik için maksimum hız sınırıdır. Lastiklerinizin hız endeksi yanak kısmına basılmıştır ve bir harfle belirtilir. Örneğin hız endeksi V olan bir lastiğin maksimum hız sınırı 240 km/saat'tir. Yeni lastik satın alırken, aracınızın hız özelliklerine uygun hız endeksine sahip lastikleri satın almalısınız. Hız sınıfı tablosu için tıklayınız Yük Endeksi Lastiğinizin yük endeksi, lastiğin maksimum taşıma kapasitesini belirtir. Lastik seçerken lastiğin yük endeksine ve hız endeksine birlikte bakılmalıdır. Mevcut lastiğinizin yük değeri lastiğin yanak kısmında, çapın hemen altında bulunur. Yük endeksi tablosu için tıklayınız AB Lastik Etiketi Araç lastikleri, kuru ve ıslak zemin yol tutuşu, frenlemesi, viraj alabilme kabiliyeti, su tahliye özelliği, yuvarlanma direnci ve buna bağlı olarak yakıt tüketimi, gürültü seviyesi, konfor ve kullanım ömrü gibi birçok sınıfta değerlendirilebilir. Kasım 2012'de başlayan lastik etiketleme uygulaması ile lastikler 3 önemli kategoride puanlanarak etiketlenmektedir. Bu etiket bir lastiğin yakıt tüketim değerini, ıslak zemin frenleme performansını ve gürültü seviyesini gösterir. AB Lastik Etiketi'nde belirtilen özellikler ve açıklamaları aşağıdadır: Yakıt Verimliliği Her lastik yakıt tüketimine önemli ölçüde etki eder ve bu etki lastiğin yuvarlanma direnci ile doğru orantılıdır. Yuvarlanma direnci ne kadar yüksek ise lastiğin yakıt tüketimine etkisi olumsuz yönde artacaktır. Lastik etiketi üzerinde benzin pompası ile gösterilen değer lastiğin yakıt tüketim değeridir ve A ile G arası bir harf ile nitelendirilir. A harfi en iyi değeri, G harfi ise en kötü değeri ifade eder. Islak Zeminde Kavrama Lastiğin ıslak şartlarda frenleme mesafesine bağlı olarak hesaplanır. Yüksek ıslak zeminde kavrama endeksine sahip lastikler, ıslak şartlarda daha kısa mesafede durur. A (en yüksek) ve F (en düşük) sınıfları arasında derecelendirilir. Gürültü Lastik etiketi üzerinde hoparlör sembolü ile temsil edilir ve lastiğin yol ile teması sonucu çıkardığı gürültü seviyesini gösterir. Seviyesi 1 ve 3 arasında değişen siyah dalga) sembolü ile ifade edilir. ))) Üç siyah dalga : Yüksek ses seviyesi )) İki siyah dalga : Belirlenen üst sınır ile bunun 3 dB altı arasında ) Bir siyah dalga : Belirlenen üst sınırın 3 dB altında olduğunu gösterir. Ses dalgalarının sayısı arttıkça lastiğin gürültü seviyesi doğru orantılı olarak artar.
Lastik ebat değişikliği yapabilir miyim?
Güvenli bir sürüş, yakıt tüketimi, yol tutuş ve fren güvenliği açısından orijinal lastik ebatınızı kullanmanızı öneririz. Daha detaylı bilgi için Lassa.com.tr , Bridgestone.com.tr veya yetkili Lassa ve Bridgestone bayilerini ziyaret edebilirsiniz.
Lastik.com.tr'den lastik nasıl alınır?
Lastik.com.tr'den aracınıza en uygun lastikleri kolayca seçip sipariş verebilirsiniz. Ürün seçimini kolayca yapabilmek için ana sayfada bulunan ebata/ araca göre seçim uygulamasından faydalanabilir veya Arama alanından faydalanabilirsiniz. Ürünü sepete ekledikten sonra kredi kartı veya havale/eft ödeme seçeneklerinden biri ile güvenli şekilde ödeme yapabilirsiniz. Siparişiniz isteğinize göre belirttiğiniz bir adrese veya servis alabileceğiniz anlaşmalı bir bayimize gönderilebilmektedir.
Lastik.com.tr’de hangi ödeme seçenekleri ile ödeme yapabilirim?
Lastik.com.tr'de Kredi kartı ve Havale/EFT ile güvenli şekilde ödeme yapabilirsiniz. Kart bilgileriniz hiçbir şekilde sistemimizde kaydedilmemektedir.
Siparişimi nasıl takip edebilirim?
Siparişinizin durumu ile ilgili tarafınıza iletilecek e-postalar/SMS vasıtasıyla veya kullanıcı girişi yaparak ''Hesabım'' bölümünden takip edebilirsiniz. Siparişiniz kargoya verildikten sonra Sipariş detay sayfasındaki kargo takip bağlantısına tıklayarak kargo durumunu detaylı görebilirsiniz.
Teslimat ve Montaj Süreci İle İgili Sorular
Lastik.com.tr'den verdiğiniz siparişler olağanüstü durumlar dışında ortalama 1-3 işgünü içinde kargoya verilmektedir. Sipariş verirken Lastik Sökme Takma hizmetini de satın aldıysanız sitemiz üzerinde belirtilen anlaşmalı bayilerimizden montaj hizmeti alabilirsiniz. Lütfen satın alma esnasında montaj hizmeti alacağınız bayinizin hangi hizmetleri verebildiğini kontrol ediniz.
E-Lastik Hizmet Noktası Nedir?
E-Lastik Hizmet Noktası Lastik.com.tr üzerinden yapılan alışverişlerde lastik sökme takma hizmeti alabileceğiniz anlaşmalı Lassa ve Bridgestone yetkili bayileridir.
E-Lastik Hizmet Noktalarından Nasıl Hizmet Alabilirim?
Lastik.com.tr E-Lastik Noktalarından hizmet alabilmek için alışveriş esnasında teslimat noktası olarak bayiyi seçmeniz gerekmektedir. Eğer seçtiyseniz, Lastik.com.tr'den alacağınız lastiklerinizi Tüm Türkiye'de 300'den fazla anlaşmalı montaj noktasından hizmet alabilirsiniz. Lastik montaj noktalarını incelemek için www.lastik.com.tr anasayfadaki Bayi Seç linkine veya alt başlıktaki E-Lastik Hizmet Noktaları linkine tıklayarak ulaşabilirsiniz.
Siparişi Nasıl İptal Ederim?
Henüz dağıtıma çıkmamış veya kargoya verilmemiş siparişlerinizi Sipariş Geçmişi sayfasından ilgili siparişi seçerek iptal edebilirsiniz. İptal edilebilecek statüde olan siparişlerde İptal butonu aktif olarak görülmektedir. Siparişiniz dağıtıma çıktı ise İade butonu aktif olur.