text.skipToContent text.skipToNavigation

Yaz Lastiği Nasıl Seçilir?

Kış lastiğinde olduğu gibi yaz lastiği seçerken de güvenlik ve konfor için bazı detaylara dikkat etmek gerekir. Pek çok insanın zihninde kış lastiklerinin karda kayma gibi riskler düşünülerek çok daha önemli olduğu fikri yer ediyor olsa da yaz lastikleri; sağladığı yararlarla araç sahiplerinin üstüne eğilmesi gereken bir konudur. Elbette en iyi yaz lastiği seçimi yaparken öncelikle bütçe ve beklentiler devrede olur. Yazlık lastik fiyatları da lastiğin kalitesine ve sahip olduğu üretim teknolojisine göre değişkenlik göstereceği için bu kriterlerde seçim yaparken bazı detaylara özellikle dikkat etmek gerekir.

Satın Alacağınız Yaz Lastiğini Tanıyın

Yazlık lastik seçerken ürün alternatiflerini iyi bir şekilde incelemek ve lastikleri iyi tanımak oldukça önemlidir. Bu noktada yaz lastiklerinde bilhassa bakılması gereken bazı spesifik noktalar vardır. Yaz lastiği seçiminde lastiklerin genişliği, lastik ebatları, jant kullanım türü, yanak kalınlığı, frenleme mesafesi, yakıt verimliliği ile birlikte ıslak ve kuru Zemin yol tutuş kabiliyeti incelemeniz gereken noktalar arasında yer alır. Bütün bu detaylar arasından bütçenize uygun olan seçenekleri kolayca seçebilirsiniz.

Yaz Lastiğinin Ömrüne Dikkat Edin

Genellikle doğru şartlarda muhafaza edildiği takdirde hemen hemen her yaz lastiğinin kullanım ömrü 8 ile 10 yıl arasında belirlenir. Özellikle bu süre dolduktan sonra lastiklerde bir sorun görünmüyor olsa da mutlaka yaz lastiklerini bir yenisiyle değiştirmek gerekir. Ancak size vadedilen ömür 10 yıl gibi uzun bir süreyi kapsıyor olsa da bu noktada aracınızı kullandığınız coğrafyayı, kullanım alışkanlıklarınızı ve kullanım sıklığınızı da göz önünde bulundurarak tercih yapmalısınız. Bilindiği üzere çok sıcak havalarda lastiklerin moleküler yapısının bozulması hızlanabilir. Bu da düşük kalitedeki bir oto lastik seçiminde lastiğinizin ömrünün çok daha kısa olmasına neden olabilir.

Oto Lastik Seçiminde Kalite ve Güvene Odaklanın

Yaz lastiği seçerken doğru marka tercihinde bulunmak; araç sahiplerine güvenlik ve konfor bakımından yarar sağlarken bütçe açısından da avantaj yaratır. Bu nedenle Bridgestone ve Lassa gibi kalitesi ve dayanıklılığıyla ön plana çıkan markaları tercih etmekte fayda olur. Fren mesafesini kısaltan, yakıt tüketimini ekonomik hale getiren, çok daha uzun ömürlü, atikliğe sahip, çok daha az çentikli ve maksimum yol tutuş performansı sunan Bridgestone ve Lassa markalı yaz lastikleri ile viraj, engebe ya da ıslak yol şartlarında dahi güvenle aracınızı kullanabilirsiniz. Özellikle araç sahiplerinin favorileri arasında yer alan 205 55 r16 yaz lastiği, 185 65 r15 yaz lastiği, 215 55 r17 yaz lastiği ve 225 45 r17 yaz lastiği modellerini detaylı şekilde inceleyerek beklentileriniz doğrultusunda karar verebilirsiniz.

Güvenliğin Yanı Sıra Konforunuzu da Ön Planda Tutun

Her ne kadar lastik seçiminde güvenlik daima herkesin önceliği olsa da güvenlikten sonra gelecek kriterleri de en az onun kadar önemsemek gerekir. Bir yaz lastiğinde bekleyeceğiniz en önemli özelliklerin başında gürültüsüz ve konforlu bir sürüş sağlaması gelir. Bu koşulları sağlayan teknolojilerle geliştirilmiş olan yaz lastiklerini tercih etmeniz genel sürüş deneyiminizde çok daha olumlu bir etki yaratacaktır.

Yaz Lastiği Değişimi Ne Zaman Yapılır?

Türkiye’de kış lastiği kullanımı 1 Aralık ile 1 Nisan arasında gerçekleşir. Dolayısıyla araç sahipleri 1 Nisan’dan sonra yaz lastiklerine geçiş yapmalıdır. Yaz lastiği seçiminin yanı sıra lastiğin takılması ile ilgili de endişe taşıyan kullanıcılar için lastik.com.tr’de yerinde montaj hizmeti de bulunur. Oldukça avantajlı bu hizmet ile siz günlük hayatınıza devam ederken çok pratik bir şekilde aracınıza yaz lastiklerinizi taktırabilirsiniz. Size en uygun yaz lastiklerini detaylı olarak inceledikten sonra hem bütçenize hem de ihtiyaçlarınıza en uygun olan marka ve modele kolayca karar verebilirsiniz. Yaz lastiğine geçişinizi ertelemeyin ve aracınız için ideal yaz lastiğini şimdi seçmeye başlayın.

Yaz Lastiği Önerisi: Bridgestone Turanza T005

 Bridgestone Turanza T005, Kullanıcıların Beklentilerine Göre Geliştirildi.

 Bridgestone Turanza T005 dünya çapında yapılan tüketici araştırmaları sonuçlarına göre geliştirildi. Bu araştırmalar sonucunda, kullanıcıların yolculukları ve yolculuklarda karşılaştıkları çeşitli durumlar, zorluklar incelendi.

 Bridgestone Turanza T005 zorlu koşullarda, özellikle yağmurlu günlerde, her şartta sonuna kadar gidebilmeniz için geliştirildi. Kontrolün her zaman elinin altında olmasını seven bir premium lastik kullanıcısıysanız,  Bridgestone Turanza T005’le maksimum performans ve kontrole sahip olacaksınız. Böylece, siz ve sevdikleriniz yollar nasıl olursa olsun yolculuğun tadını çıkarabileceksiniz.

Özellikler

Islak zeminde sınıfının en iyisi!

Bridgestone Turanza T005, ıslak zemin fren mesafesi ve yol tutuş testlerinde en yüksek puanı alan premium lastiktir. Islak zeminde en yüksek performansı sergiler.*

 

Etiket değerleriyle de üstün!

Bridgestone Turanza T005, ıslak zeminde yol tutuşu için A, yuvarlanma direnci için B etiket değerlerine sahiptir.

 

Uzun ömürlü lastik istiyorsanız doğru yerdesiniz

Bridgestone Turanza T005, önceki serilere göre daha uzun süre kullanım olanağı sağlar.

* Bağımsız lastik testi ve sertifikalandırma kuruluşu TÜV SÜD tarafından ıslak zemin fren ve viraj performansı en yüksek dereceye layık görülmüştür. Referans: Aynı segmentteki dört ana rakip ürünün performansları karşılaştırılmıştır. Testler Bridgestone’un talebi üzerine Haziran 2018’de ATP Papenburg’da 205/55 R16 91V lastik boyutunda TÜV SÜD tarafından yapılmıştır. Lastikler TÜV SÜD tarafından Avrupa pazarından satın alınmıştır. Test aracı: VW Golf7. Rapor No: 713126981

** Bridgestone’un yaptığı testlerde, önceki ürün Turanza T001 EVO’ya kıyasla kullanım ömründe % 11 gelişme kaydedilmiştir.

Tüv Test Sonuçları  Brıdgestone Turanza T005’in Islak Zemindeki Üstünlüğünü Kanıtlıyor.

 Bridgestone Turanza T005 rakip ürünlere karşı 2,3 metre daha kısa fren mesafesine sahiptir.

Islak Zemin Fren Mesafesi (m)

"Düşük değer daha iyi performansı ifade eder."***

    

60 km/h hızla gerçekleştirilen ıslak viraj alma testinde rakipler ortalama 45.7 metre yarıçapında bir yörüngeyi takip ederken Turanza T005 42 metre yarıçapında bir yörüngede kalabilmektedir.

***Islak fren mesafeleri 80 km/s’den 20 km/s’e düşülerek hesaplanır.

TEKNİK ÖZELLİKLER

                                

·       Düzgün basınç dağılımı sağlayan birbirine bağlantılı bloklar

·       Desen merkez bölümünde optimum boşluk oranı

·       Çok sayıda kılcal kanalcıklar

·       Omuz bölgesinde yer alan yüksek hacimli oluklar

·       Yivli kenarlı kanalcıklar

·       Optimize edilmiş karkas yapısı

·       Yeni karışım teknolojisi ve Nano Pro-tech™ yüksek oranda silika içeren karışım

Lastik.com.tr Olarak Hizmetimiz

Bir BriSA girişimi olan Lastik.com.tr’de aracınızın için en uygun yaz oto lastiği ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Satın aldığınız lastiklerin değişimini, size uygun zaman ve lokasyonu belirterek Türkiye genelindeki 350'den fazla BriSA bayiisi aracılığıyla yaptırabilirsiniz.

Mobil Araç İle Ücretsiz Yerinde Montaj Hizmeti

Lastik.com.tr üzerinden alacağınız Lassa ve Bridgestone markalı lastikler Brisa güvencesi ile ayağınıza kadar gelir, profesyonel mobil destek ekibimiz tarafından kapınızda değiştirilir.

Yerinde Montaj Süreci Nasıl İlerler?

·       Siparişiniz bize ulaşır.

·       En geç 3 iş günü içerisinde lastiğiniz tedarik edilir.

·       Müşteri destek ekibimiz ile mobil montaj randevunuz organize edilir.

·       Mobil hizmet ekibimiz ile aracınızın lastik değişimi gerçekleştirilir. 

Hizmet Koşulları

·       Türkiye geneli alımlarda geçerlidir.

·       Bulunduğunuz şehirde mobil servis sağlayabilen noktamız var ve mobil montaj hizmeti sağlayabilecek durumda ise bu hizmetten faydalanabilirsiniz.

·       Mobil montaj servisinin uygun olmaması halinde bayide ücretsiz montaj hizmetinden faydalanabilirsiniz.

·       Brisa Bridgestone Sabancı Lastik Sanayi ve Ticaret A.Ş. kampanya süresini belirleme hakkına sahiptir.

·       Kampanya Lassa ve Bridgestone markalı lastiklerde 2 adet ve üzeri alımlar için geçerlidir.

·       Mobil montaj hizmeti ve bu hizmeti sağlayabilen noktalarımız hakkında detaylı bilgi veya destek almak için 0850 210 12 56 numaralı çağrı merkezimize ulaşabilirsiniz.

https://www.lastik.com.tr/Kapida-Montaj-Turkiye-Geneli