text.skipToContent text.skipToNavigation

 

Lastik Yanak Markalamasındaki Sayı ve Harfler Ne Anlama Gelir?

Lastik seçerken farklı ebat, yük ve endeks ibarelerini lastiklerin üzerinde görebilirsiniz. Lastiklerin yanak markalamasında bulunan farklı harf ve numaralar, aracınız "artık lastik değiştir" sinyali verdiğinde aracınıza uygun, doğru lastiği seçmenize rehberlik eder. Aracanıza uygun lastik, ebat, kullanılacak mevsim, aracınızın üreticisi tarafından belirlenen yük kapasitesi, hız sınıfı ve yerel trafik kanunları gibi bazı koşullar göz önüne alınarak seçilir.  

Lastikleri Tanıyın, Seçiminizi Doğru Yapın 

Oto lastiklerin üzerindeki ibareleri örnekler üzerinden daha rahat anlayabilirsiniz. Örneğin 205 55 r16 yaz lastiği görmüş ve ihtiyacınıza uygun mu değerlendiriyor olabilirsiniz. Bu lastiğin sonunda ise 91V değeri yer aldığını düşünebilirsiniz. Öncelikle eğer sıcak hava koşullarına, yaz şartlarına uygun bir lastik arıyorsanız bu ürünü değerlendirebilirsiniz. Lastik yanağındaki 205 ibaresi lastik genişliğini, 55R en boy oranını, 16 lastik çapını, 91 yük endeksini, V ise hız sınıfını ifade eder.

Sizlere Yol Gösterecek Lastik Sözlüğü 

 • Lastik Genişliği: Lastik genişliği lastiğin yanaktan yanağa ölçülen, milimetre cinsindeki genişliğini ifade eder. Örnekteki araç için bu değer 205 mm'dir. 
 • En Boy Oranı: Lastik genişliği ile lastik kesiti oranı ise en boy oranıdır. Örnekteki 55 en boy oranı, lastik yüksekliğinin, lastiğin genişliğinin %55'i kadar olduğunu anlatır. 
 • Lastik Çapı: Lastiğin çapı, yüksekliği inç değeri ile ifade edilir. Örnekte bu değer 16, yani lastik çapı 16 inçtir. 
 • Yük Endeksi: Yük endeksi lastiğin maksimum taşıma kapasitesinin göstergesidir. Kilogram olarak hesaplama yapılır. Uluslararası standart olan ETRTO tablosu üzerinden araçların yük endeksi değerine bakılır. Örnek olarak 91 rakamı görülen lastiklerin yük endeksine göre taşıma kapasitesi 615 kilogramdır. 
 • Hız Sınıfı: Hız sınıfı, ideal ölçülerde şişirilen lastiklerin, yük altında ulaşabileceği maksimum hızı belirtir. Yük endeksi değerinin yanındaki harf hız sınıfını ifade eder. Örneğimizde bu değer V'dir. V olan lastikler saatte maksimum 240 km hıza çıkabilir. 
 • Lastik çeşitleri: Lastik üzerinde harf yoksa veya P harfi görülüyorsa binek otomobil lastiği olduğu anlaşılır. 
 • Yapı: Lastik üzerindeki R harfi, radyal yapıyı anlatır. Yeni lastiklerin neredeyse hepsi bu sistemle üretilir. 
 • Sırt Aşınma Göstergesi: TWI harflerini gördüğünüzde sırt aşınma göstergelerinin yerini anlayabilirsiniz. Lastikleri kontrol ederek aşınma göstergesi sert kauçuklar ortaya çıktığında lastikleri değiştirme zamanınızın geldiğini fark edebilirsiniz. 
 • Üretim Tarihi: Lastiklerde üretim tarihi de yer alır. Yanak markalamasında yer alan dört haneli kod, lastiğin üretildiği haftayı ve yılı ifade eder. Ör: 5219, 52. Hafta 2019 Yılı anlamına gelir.
 • Diğer ibareler: Lastik üzerinde lastiğin üretildiği fabrikanın, zorunlu olmayan lastik üreticisine ait kod da bulunabilir. ECE yönetmeliği onay işareti ve numarasına, dönüş yönünü gösteren oka, DOT bilgilerine ve lastiğin markasına da lastik üzerindeki bilgilerden ulaşılabilir. 

Lastik Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? 

 • Yaz veya kış lastiği seçerken, öncelikle lastiğin kullanacağınız şartlara ve mevsime uygun olduğundan emin olmalısınız. 
 • Lastiğin araca tam ve güvenli montajının yapılabilmesi için boyutlarının aracınıza uygun olduğuna bakmalısınız. 
 • Aracın üretici belgeleri lastik seçiminde referans olabilir. Eğer yasal hız sınırları ve yük kapasitesine uyuyorsa, yasal bir kısıtlama bulunmuyorsa, trafik yönetmeliğine uygunsa, üretici belgelerindeki öneri sınırları içinde yer alıyorsa araç sahipleri arabalarına daha yüksek hız ve yük kapasiteli lastikler takabilir. 
 • Üreticinin önerdiğinden daha düşük limitlerde lastikler de kullanılabilir. Bu durumda lastiklerin maksimum hız ve yük sınırını sürücü bilmeli ve aracı buna göre kontrol etmelidir. Araç asla bu limitlerin üstünde kullanılmamalı, yük taşımamalıdır. Bilgilerin sürücüye hatırlatılması için bilgilendirici bir etiket, sürücünün görüş hizasına asılmalıdır. 
 • Fazla yük bindirmek aracın bileşenlerine baskı yapacaği için likit tüketimini, direksiyon hakimiyetini ve lastik aşınmasını etkiler. Lastiğin patlamasına bile neden olabilir. 

 

Lastik Önerisi: Lassa Driveways

Lassa Driveways: Yolcuğunuza Konfor Katan Yeni Performans Oto Lastiği

Lassa Driveways yaz lastiği sıcak hava koşullarında güvenli ve konforlu sürüş deneyimi yaşamanız için BriSA mühendisleri tarafından geliştirildi. Geliştirilmiş desen tasarımı ile daha etkili yol tutuşu sağlarken, sizlere uzun ömürlü bir oto lastik deneyimi sunar.

Avantajlar:

Geliştirilmiş Sırt Karışımı: Fren mesafenizi kısaltarak güvenliğinizi korur.

Düşürülmüş Yuvarlanma Direnci: Güvenliğinizi korurlen aynı zamanda yakıt tasarrufu etmenizi sağlar.

Yeni Teknoloji Gövde: Lassa Driveways, geliştirilmiş gövde teknolojisiyle düzgün temas yüzeyine sahiptir. Düzenli aşınma optimizasyonu ile lastiğinizin ömrünü uzatır.

Desen Tasarımı:  BriSA mühendisleri tarafından geliştirilen Lassa Driveways, en iyi yol tutuşu ve uzun oto lastik ömürü ile rakiplerine meydan okuyor.

Lassa Driveways Test Sonuçları:

Islak Zemin Fren Mesafesi: %8 daha Kısa Fren Mesafesi ile Lassa Driveways ıslak zeminlerde kendini ispatlamıştır.

Rakip Lastiklerin Ortalaması: 100

Lassa Driveways Fren Mesafesi: 92

Lastik Dayanıklılığı: Arabalara özel platform üzerinde hareket halindeyken aşamalı hız değişimine karşı dayanıklılık testinden aldığı sonuçlarla, Lassa Driveways dayanıklılığı konusunda mühendisler tarafından onaylanmıştır.

Rakip 1: 45/70

Rakip 2: 43/70

Rakip 3: 55/70

Rakip 4: 48/70

Lassa Driveways: 65/70

Yuvarlanma Direnci:  %9 daha düşük Yuvarlanma Direnci ile Lassa Driveways güvenliğinizi korumak için rakiplerine göre üstünlüğünü kanıtlamıştır.

Rakip Lastiklerin Ortalaması: 100

Lassa Driveways: 91

 

 

Lastik.com.tr Olarak Hizmetimiz

Bir BriSA girişimi olan Lastik.com.tr’de aracınızın için en uygun yaz oto lastiği ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Satın aldığınız lastiklerin değişimini, size uygun zaman ve lokasyonu belirterek Türkiye genelindeki 350'den fazla BriSA bayiisi aracılığıyla yaptırabilirsiniz.

Mobil Araç İle Ücretsiz Yerinde Montaj Hizmeti

Lastik.com.tr üzerinden alacağınız Lassa ve Bridgestone markalı lastikler Brisa güvencesi ile ayağınıza kadar gelir, profesyonel mobil destek ekibimiz tarafından kapınızda değiştirilir.

Yerinde Montaj Süreci Nasıl İlerler?

·       Siparişiniz bize ulaşır.

·       En geç 3 iş günü içerisinde lastiğiniz tedarik edilir.

·       Müşteri destek ekibimiz ile mobil montaj randevunuz organize edilir.

·       Mobil hizmet ekibimiz ile aracınızın lastik değişimi gerçekleştirilir. 

Hizmet Koşulları

·       Türkiye geneli alımlarda geçerlidir.

·       Bulunduğunuz şehirde mobil servis sağlayabilen noktamız var ve mobil montaj hizmeti sağlayabilecek durumda ise bu hizmetten faydalanabilirsiniz.

·       Mobil montaj servisinin uygun olmaması halinde bayide ücretsiz montaj hizmetinden faydalanabilirsiniz.

·       Brisa Bridgestone Sabancı Lastik Sanayi ve Ticaret A.Ş. kampanya süresini belirleme hakkına sahiptir.

·       Kampanya Lassa ve Bridgestone markalı lastiklerde 2 adet ve üzeri alımlar için geçerlidir.

·       Mobil montaj hizmeti ve bu hizmeti sağlayabilen noktalarımız hakkında detaylı bilgi veya destek almak için 0850 210 12 56 numaralı çağrı merkezimize ulaşabilirsiniz.

https://www.lastik.com.tr/Kapida-Montaj-Turkiye-Geneli