text.skipToContent text.skipToNavigation

Oto Lastiğimin Ne Kadar Ömrü Kaldığını Nasıl Anlarım?

Baharın gelmesiyle, hava koşullarında dramatik değişiklikler meydana gelebilir. Şiddetli yağmurların ve açık güneşli havaların birbirini takip eden günlere yayılması yolların ciddi şekilde yıpranmasına neden olmakla birlikte arabanız için de önemli bir sorun haline gelir. Bu durum sonucunda yollarda oluşan gevşek taşlar, çukurlar ve yamalı çatlak yollar araba lastiklerinizi normal şartlara nazaran çok daha fazla zorlar. Bu yüzeylere sürekli maruz kalan lastikleriniz zarar görerek yıpranır ve sonunda daha az kavrama sunar.  Zaman içinde yaz lastiği ya da kış lastiği fark etmeksizin lastiğiniz deformasyona uğrayacağından kaza riski meydana gelir. Bu yüzden zamanında değişiklik yapabilmek için dikkate alınması gereken uyarıları fark etmek çok önemlidir. Bu uyarıları ve önlemleri sizin için aşağıda başlıklar halinde sıraladık.

Lastiğinizin Sırt Kısmını Düzenli Aralıklarla Kontrol Edin

Lastiklerinizin değiştirilmesi gerektiğini gösteren  en belirgin işaretlerden biri, lastik sırtındaki katmanda oluşan azalmadır. Buna aynı zamanda diş derinliğindeki azalma da denilir. Lastik sırtının incelmesinden kasıt, eski bir spor ayakkabının taban kısmının aşınması sonucu kayganlaşmasına benzer bir durumdur. Zamanla aşınarak incelen sırt yola kenetlenme özelliğini kaybeder. Otomobiller için sırtın olması gereken ideal kalınlığı tüm çevre boyunca 1.6mm'dir. Bu ölçü otobüs, kamyon gibi farklı lastik ebatları söz konusu olduğunda değişiklik gösterebilir. Bunu bir metre yardımıyla ölçebilir ve lastiğiniz uygun kalınlığa sahip ise arabanızın yola çıkmaya uygun olduğundan emin olabilirsiniz. Öte yandan bunu ölçmek her zaman pratik bir çözüm olamayabilir, bunun yerine çoğu lastik sizi uyarmak için dahili bir gösterge çubuğuna sahiptir. Bu gösterge belirli bir aşınma seviyesinin üzerinde olduğunda sizi uyarır. Lastiğinizin sınırlarını çok fazla zorlamamak ve diş derinliğini belirli bir seviyenin üzerinde tutmak istiyorsanız, elektronik bir diş derinliği göstergesi alabilir ve aracınızın lastiğinin durumunu istediğiniz zaman kontrol edebilirsiniz.

Düzgün Zeminlerde Oluşan Titreşime Dikkat Edin

Sürüş sırasında, özellikle asfalt harici zorlu zeminlerde, yolun engebeli yapısından dolayı belirli bir miktar titreşim hissetmek doğaldır. Bununla birlikte bozuk olmayan yeni döşenmiş pürüzsüz bir otoyolda dahil bu titreşimleri hissediyorsanız lastiklerinizi kontrol etmek doğru bir tercih olacaktır. Bu sorunun kaynağı, hatalı tekerlek hizalamasına veya hatalı amortisörler dahil olmak üzere birden çok arızayı işaret edebilir. Fakat tüm bunların yanında fazla aşınmış bir lastiğin belirtisi de olabilir. Bu nedenlerden hiçbiri sorunun kaynağı değil ise sorunun asıl kaynağı tekerleğin iç kısmından kaynaklanıyor olabilir ve bu da zamanla lastiğe zarar verecektir. Olağan dışı bir titreşim fark ettiğiniz anda tüm bu ihtimalleri kontrol etmeniz en sağlıklı yaklaşım olacaktır. Ayrıca lastik kalitesi hayati bir öneme sahiptir. Bridgestone ve Lassa gibi yüksek kalite ürünler sunan; 205 55 r16 yaz lastiği, 185 65 r15 yaz lastiği, 215 55 r17 yaz lastiği ve 225 45 r17 yaz lastiği gibi son yılların en çok ilgi gören yaz modellerine imzasını atan markaları gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.

Lastiğinizin Yan Duvarında Oluşabilecek Çatlakları Kontrol Edin

Kauçuk duvardaki yağlar ve kimyasallar UV ışığına maruz kalması nedeniyle buharlaştığı veya parçalandığı için zamanla yan duvarda çatlaklar oluşabilir. Yan duvardaki bir çatlak, dişin bir patlamayla çok daha kolay ayrılmasına neden olabilir, bu gerçekten kaçınmak isteyeceğiniz bir şeydir. Eğer yan duvarda net bir çatlak veya kabartı görüyorsanız lastiğinizi mümkün olan en kısa sürede değiştirin çünkü bu durum muhtemel bir patlama yaşamaya yakın olduğunuza işaret eder. Hareket halindeki araçlarda meydana gelen lastik patlamaları, son derece ölümcül kazalara neden olabilir. Neyse ki yan duvarda yer alan çatlaklar lastiğin en görünür kısmı olduğu için tespit edilmeleri oldukça kolaydır, düzenli kontrol edildiğinde oluşabilecek sorunlara önceden önleminizi almış olursunuz.

Lastiğinizin Yaşam Süresini Dikkate Alın

Arabanızın herhangi bir parçasında olduğu gibi lastikler için de belirlenen ortalama beş yıllık bir kullanım ömürü vardır. Bu süre bittiğinde, lastiğinizin kauçuk bileşiği parçalanmaya başlayarak çatlaklara, kabarcıklara ve patlamalara karşı daha duyarlı hale gelir. Lastiklerin standart yaşam süreleri her otomobil kullanıcısı için aynı değildir. Burada kullanım farkları, oto lastik kalitesi, genel bakım gibi dinamikler devreye girdiği için bu süre farklılık gösterecektir. Düzenli kontroller yapıldığı takdirde mümkün olan en iyi tutuşa sahip olmanız işten bile değildir.

Sahip olduğu geniş ürün yelpazesi sayesinde istediğiniz lastiği bulabileceğiniz, aynı zamanda da lastiğiniz için montaj desteği de alabileceğiniz lastik.com.tr, ihtiyacınız olan her şeyi kapınıza kadar getiriyor. Lastiklerinizin durumundan tam olarak emin değilseniz, otomobilinizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için otomobil lastiklerinizi kontrol etmenizin tam zamanı!

Lastik.com.tr Olarak Hizmetimiz

Bir BriSA girişimi olan Lastik.com.tr’de aracınızın için en uygun yaz oto lastiği ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Satın aldığınız lastiklerin değişimini, size uygun zaman ve lokasyonu belirterek Türkiye genelindeki 350'den fazla BriSA bayiisi aracılığıyla yaptırabilirsiniz.

Mobil Araç İle Ücretsiz Yerinde Montaj Hizmeti

Lastik.com.tr üzerinden alacağınız Lassa ve Bridgestone markalı lastikler Brisa güvencesi ile ayağınıza kadar gelir, profesyonel mobil destek ekibimiz tarafından kapınızda değiştirilir.

Yerinde Montaj Süreci Nasıl İlerler?

·           Siparişiniz bize ulaşır.

·           En geç 3 iş günü içerisinde lastiğiniz tedarik edilir.

·           Müşteri destek ekibimiz ile mobil montaj randevunuz organize edilir.

·           Mobil hizmet ekibimiz ile aracınızın lastik değişimi gerçekleştirilir. 

Hizmet Koşulları

·       Türkiye geneli alımlarda geçerlidir.

·       Bulunduğunuz şehirde mobil servis sağlayabilen noktamız var ve mobil montaj hizmeti sağlayabilecek durumda ise bu hizmetten faydalanabilirsiniz.

·       Mobil montaj servisinin uygun olmaması halinde bayide ücretsiz montaj hizmetinden faydalanabilirsiniz.

·       Brisa Bridgestone Sabancı Lastik Sanayi ve Ticaret A.Ş. kampanya süresini belirleme hakkına sahiptir.

·       Kampanya Lassa ve Bridgestone markalı lastiklerde 2 adet ve üzeri alımlar için geçerlidir.

·       Mobil montaj hizmeti ve bu hizmeti sağlayabilen noktalarımız hakkında detaylı bilgi veya destek almak için 0850 210 12 56 numaralı çağrı merkezimize ulaşabilirsiniz.

https://www.lastik.com.tr/Kapida-Montaj-Turkiye-Geneli