text.skipToContent text.skipToNavigation

 Oto Lastiğimi Ne Zaman Değiştirmeliyim?

Lastiklerinizin kalitesi; aracınızın güvenliğini, performansını ve verimliliğini korumak için çok önemlidir. Ancak bir noktada, lastikleriniz yıpranmaya başlar, çekiş gücü ve frenleme yeteneklerini kaybeder. Ülkemiz yasalarına göre her yıl nisan ayında araçlara yaz lastiği ve aralık ayında ise kış lastiği takılması zorunludur. Özel olarak üretilen dört mevsim oto lastik modelleri ise yıl boyunca kullanılabilir. Lastiklerinizin dış görünüşü iyi olsa bile uzun zamandır kullanıyorsanız lastik değiştirmenizin vakti gelmiş olabilir. Lastik sırtı aşındığında, lastikler frenleme sırasındaki çekiş gücünü kaybeder ve yağmurda, buzda, karda yolu iyi kavrayamaz. Lastik ömrünün ne kadar olduğunu tahmin etmek zordur. Genel olarak lastiklerin maksimum ömrü 10 yıldır. Ancak iklim koşulları, depolama koşulları ve yaşanan bölgedeki yolların durumu gibi fiziki etmenler, zamanla kauçuğun kuruması ve çatlamasına, muhtemelen de lastiğin patlamasına neden olabilir. İşte sizin için lastik değiştirme zamanını belirlemenize yardımcı olacak öneriler;

Lastiklerin Sırt Desenini Kontrol Etme

Lastik sırtının ana görevi; yağmurlu ve karlı yollarda kaymayı önlemek için suyu lastiğin altına yönlendirmek ve çekiş performansını artırmaktır. Yasalara uygun olması için lastik sırt derinliğinin 1.6 milimetre olması gerekir. Ancak tam bir dürüş güvenliği için derinliğin en az 3 milimetre olmasında dikkat etmenizde fayda var.

Direksiyonu Kontrol Etme

Sürüş sırasında direksiyonun titremesi lastiklerin performansı konusunda önemli bir ayrıntıdır. Direksiyon titremesinin en önemli nedenlerinden biri dengesiz hava basıncına sahip lastiklerdir. Hızınızı arttırdığınızda direksiyonda titreme hissediyorsanız muhtemelen lastiklerin hava basıncını dengelemeniz gerekir. Hava basınçlarını dengelediğiniz halde direksiyonda titreme oluşuyorsa bu durum lastiklerin aşındığı anlamına gelir. Bu durumda mutlaka lastiklerin değiştirilmesi gerekir.

Lastik Yaşını Kontrol Etme

Hem can hem de mal güvenliğinin sağlanması için beş yaşını dolduran tüm lastik çeşitlerinin, lastik konusunda uzman kişiler tarafından yılda birkaç kez incelenmesi gerekir. Oto lastiğinizin üretim yılını öğrenmek istiyorsanız, lastiğin yanak kısmında bulunan kodun son dört hanesinden yararlanabilirsiniz. Kodun ilk iki hanesi lastiğin üretildiği tarihi, son iki hanesi de yılı gösterir. Eğer lastik yanağındaki kod 2319 ile bitiyorsa bunun anlamı lastiğin 2019 yılının 23. haftasında üretildiğidir.

Diş Aşınma Çubuklarını Kontrol Etme

Lastik dişleri arasında küçük yatay köprü şeklinde yer alan ve düşük derinliğe sahip diş aşınma çubukları, lastikler aşındığında lastik dişleri ile aynı hizaya gelir. Tekerleğin tüm yüzüne bakarak diş aşınma çubukları ile lastik dişlerinin hizasını kontrol edebilirsiniz. Eğer aynı hizadalarsa lastiklerinizi değiştirmelisiniz.

Lastik Yanağındaki Çıkıntı ve Kabarcıkları Kontrol Etme

Lastik yanağı, jantın dışını kaplayan lastik yüzeyidir. Dönüş sırasında esnekliği sağlayan lastik yanağı, gövdenin korunmasına da yardımcı olur. Bu yüzeydeki herhangi bir kabarıklık ya da çıkıntı, lastik iç çerçevesinin çatladığına ve hava basıncının lastiğin dış katmanına ulaştığına işaret eder. Lastiğin yapısal bütünlüğünün bozulduğu anlamına gelir. Böyle bir durumda lastik herhangi bir yede aniden patlayabilir ve can güvenliğini tehdit edici bir unsur olabilir. Lastik yanağında oluşan çıkıntı ya da kabarıklıkta lastiklerinizi değiştirmelisiniz.

Madeni Para ile Kontrol Etme

Lastik yıpranmalarında kullanılan basit ve pratik yöntemlerden biri de madeni para testidir. Her lastik çevresinde belirli derinliğe sahip çukurlar bulunur. Madeni para testi için 1 TL değerindeki bozuk parayı lastik dişlerinin arasındaki ince kanallara dik bir şekilde yerleştirmelisiniz. Eğer madeni paranın etrafındaki sarı halka dişlerin arasında kayboluyor ve dışarıdan görünmüyorsa bu durum lastiğinizin hala kullanılabilir olduğunun göstergesidir. Eğer bozuk paranın etrafındaki bu halka dışarıdan gözlenebilir halde ise yani dişler arasında kaybolmuyorsa lastiğinizi değiştirmenin vakti gelmiş denilebilir. Yaz lastiği ile kış lastiği arasında derinlik farkı vardır. Madeni para testi yaparken kış lastikleri için 1 TL, yaz lastikleri için 50 kuruş değerindeki bozuk paraları kullanabilirsiniz.

Lastik.com.tr Olarak Hizmetimiz

Bir BriSA girişimi olan Lastik.com.tr’de aracınızın için en uygun oto lastiği ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Satın aldığınız lastiklerin değişimini, size uygun zaman ve lokasyonu belirterek Türkiye genelindeki 350'den fazla BriSA bayiisi aracılığıyla yaptırabilirsiniz.

Mobil Araç İle Ücretsiz Yerinde Montaj Hizmeti

Lastik.com.tr üzerinden alacağınız Lassa ve Bridgestone markalı lastikler Brisa güvencesi ile ayağınıza kadar gelir, profesyonel mobil destek ekibimiz tarafından kapınızda değiştirilir.

Yerinde Montaj Süreci Nasıl İlerler?

·           Siparişiniz bize ulaşır.

·           En geç 3 iş günü içerisinde lastiğiniz tedarik edilir.

·           Müşteri destek ekibimiz ile mobil montaj randevunuz organize edilir.

·           Mobil hizmet ekibimiz ile aracınızın lastik değişimi gerçekleştirilir. 

Hizmet Koşulları

·       Türkiye geneli alımlarda geçerlidir.

·       Bulunduğunuz şehirde mobil servis sağlayabilen noktamız var ve mobil montaj hizmeti sağlayabilecek durumda ise bu hizmetten faydalanabilirsiniz.

·       Mobil montaj servisinin uygun olmaması halinde bayide ücretsiz montaj hizmetinden faydalanabilirsiniz.

·       Brisa Bridgestone Sabancı Lastik Sanayi ve Ticaret A.Ş. kampanya süresini belirleme hakkına sahiptir.

·       Kampanya Lassa ve Bridgestone markalı lastiklerde 2 adet ve üzeri alımlar için geçerlidir.

·       Mobil montaj hizmeti ve bu hizmeti sağlayabilen noktalarımız hakkında detaylı bilgi veya destek almak için 0850 210 12 56 numaralı çağrı merkezimize ulaşabilirsiniz.

https://www.lastik.com.tr/Kapida-Montaj-Turkiye-Geneli